Čo je celulitída?

Celulitídou ako kozmetickým problémom sa zaoberá medicínsky odbor lymfológia. Celulitída môže byť predzvesťou alebo príčinou rôznych ochorení, napr. Nedostatočnosťou lymfatických ciev, obezity, poruchami metabolizmu, stresu.

 

Z historických prameňovje známe, že lipohepertrofia a patologický stav lymfedému sa datuje do doby 3000 rokov pred n.l. Egypský král Mentuhotep II mal pravdepodobne obojstranný lymfedém na dolných končatinách, čo dokazuje jeho socha, umiestnená v káhirskom múzeu Egypt.

Stav patologických javov lymfatického systému popisuje ako prvý indický lekár Dranwantar. Ďalšími osobnosťami, ktoré pokračovali v bádaní, venovali sa problematike a liečbe miazgového systému a lymfy boli: Aristoteles, Hippokrates, Galénos, G. Aselli, Olaf Rudbeck, Ernest Starling, manželia Vodderovci.

 

V Českej republike začal od roku 1992 manuálnu lymfodrenáž vyučovať Dr. Bechyně, Csc.

Je treba rozlíšiť prípadný zdravotný problém ( lymfedém, flebedém, lipedém, lipomatóza, obezita) od kozmetického (celulitída.)

.

Lymfedém: vrodený, získaný

Primárny, vrodený lymfedém – poškodenie lymfatických ciev na nohách prípadne na rukách. Prejavuje sa opuchmi dolných končatín od členkov po triesla. Sú nebolestivé,bez modrín. Pokiaľ opuch nie je liečený, dosahuje veľkých rozmerov, deformuje končatinu, tzv.slonia noha.

 

Sekendárny, získaný lymfedém – vzniká v dôsledku poranenia, operácie, ožarovania. Býva mäkký, smeruje od triesla smerom dole.

 

Flebedém – tvorí sa pomaly, označujú sa ním opuchy nôh žilového pôvodu.

1. stupeň sa môže vyskytovať od 2.stupňa celulitídy. Príčinou je teda žilová nedostatočnosť, nízky tlak, menštruácia, tehotenstvo, obezita, menopauza, dlhodobé statické zaťažovanie ( státie, sedavé zamestnanie).

 

Hormonálne zmeny ovplyvňujú vznik celulitídy. Tukové bunky sa vtedy plnia tekutinou a tukové tkanivo v takom stave tlačí na podkožie, teda na cievy a miazgový systém. V cievnom zakončení sa tvorí pretlak, ktorého vplyvom je vidno v podkoží metličky – mikrovarixy. Metličky modrej farby sú žilného pôvodu, červené sú pôvodu tepenného. Nachádzajú sa väčšinou na stehnách, kde je najviac rozšírená celulitída, a to najčastejšie v oblasti lipomatóz. Vplyvom tlaku opuchu zo žilovej nedostatočnosti sa objavujú žilky aj okolo členkov.

 

2.stupeň. Opuch je dobre viditeľný okolo členkov, je asymetrický , každá dolná končatina môže byť postihnutá inak. Viac zaťažovaná noha je ohrozená vznikom žilovej nedostatočnosti skôr. Je nutné vyšetriť žilný a lymfatický systém, ktorý potvrdí alebo vylúči diagnózu žilovej nedostatočnosti.

 

Lipedém – je nadmerné chronické symetrické ukladanie tuku v podkoží.

Príčinou vzniku býva dedičnosť a užívanie hormonálnych prípravkov. Často je zamieňané práve s celulitídou a obezitou. Toto tukové tkanivo v podkoží viaže na seba viac tekutiny,objavuje sa skutočný a bolestivý opuch. Vzniká pocit ťažkých nôh, pnutia. Opuch vzniká od pásu dole po členky, nie je na nárte, členku a prstoch nôh.

Tkanivo je sulcovité,gumovité. Na začiatku je koža hladká, neskôr sa na koži prejavujú nezrovnalosti. Ak je prítomný edém v tukovom tkanive a stlačíme palcom podkožie, jamka zostáva stlačená po dlhšiu dobu, pokiaľ sa opäť narovná. Rozdielne je to u opuchov spôsobených poruchou funkcie ľadvín, kedy sa po stlačení jamka ihneď vyrovná.

 

Lipomatóza – je podkožné tukové ložisko, vyskytujúce sa podľa typu tela, (gynoidne) v dolnej alebo (androidne) v hornej polovici tela. Najčastejšie sa ložiská nachádzajú na bokoch, stehnách, vnútorných stranách kolien a na pažiach. Môžu sa zamieňať s lipomami – nezhubnými nádormi tukového tkaniva. Lipom rastie pomaly, má 2 – 10 cm, nedá sa na rozdiel od lipomatóz zastaviť manuálnou lymfatickou masážou ani kompresiou. Liečba je chirurgická.

 

Obezita – nadváha, je považovaná za civilizačné ochorenie. Hlavnou príčinou je prejedanie, nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie a trávenie voľného času v sede.Tuk sa ukladá postupne. Väčšia náchylnosť je u žien v klimaktériu, pri prechode na menej fyzicky náročnú prácu, pri prejedaní sa zo stresu.

Obezita gynoidná – tuk je hromadený v podbrušku, na stehnách a prsiach. Obezita umožňuje vznik celulitídy, keď sa v týchto typických lokalitách lipomatóz tukové bunky plnia vodou.

Pri teste poštípaním zisťujeme, či sa jedná len o obezitu. Tkanivo je z elastických vlákien, v staršom veku však dochádza k uvolneniu podkožia a vzniká celulitída.

 

Celulitída tzv.pomarančová koža sa prejavuje zhrubnutou štruktúrou kože s jamkami a hrbolčekmi. Jedná sa o kozmetický problém. Celulitída má rôzne stupne – štádiá.

Celulitída v preklade znamená zápal buniek, pomarančová koža však nie je zápalová. Celulitída je záležitosťou kože a podkožia.

Koža sa skladá z niekoľkých vrstiev:epidermis (vrchná vrstva), pod pokožkou je hrubšia a pružnejšia vrstva - škára . Tu sa nachádzajú tukové žľazy, vytvárajúce olejovú substanciu, ktorá udržuje kožu, chlpy a vlasy vlhké a odolné proti vode. Nachádzajú sa tu tiež receptory nervových vlákien, ktorými pociťujeme dotyk, bolesť, teplo, chlad z vonkajšieho prostredia. V škáre sú tiež krvné cievky, tepničky a žilky, vlasové vačky a potné žľazy, ktoré pomáhajú udržiavať telesnú teplotu.

Pod škárou je vrstva tuku, ktorá udržuje telo v teple a uchováva energiu.

 

Výskyt celulitídy súvisí s činnosťou lymfatického systému.

Lymfatický systém tvoria cievy a uzliny. Lymfatické cievy zbierajú z tkanív nadbytočnú tekutinu (tkaninový mok), ktorá preniká stenami krvných ciev do okolia. V priebehu ciev sú lymfatické uzliny. Filtrujú lymfatickú tekutinu a čistia ju od odumrelých buniek, škodlivých látok a pevných čiastočiek. Lymfatická tekutina – miazga je bezfarebná alebo biela tekutina.Pri nedostatku pohybu sa krv hromadí v žilách nôh, čo vedie k opuchom a vzniku krčových žíl. Krvné a lymfatické cievy sa vetvia do malých drobných cievok – kapilár, ktoré zásobujú podkožie.

 

Podkožie je vrstva kože, kde vzniká celulitída. Skladá sa z väziva, tukových buniek a zakončení lymfatických a krvných ciev. Podkožné väzivo sa skladá z kolagénových a elastinových vlákien. Spolu tvoria hustúsieť medzi svalmi a pokožkou. Medzi štruktúrou mužského a ženského tkaniva je výrazný rozdiel. Celulitída sa u mužov netvorí.

 

Vznik a stupne celulitídy

Vznik celulitídy ovplyvňujú ženské pohlavné hormóny estrogény, ktoré zvyšujú priepustnosť krvných ciev a ovplyvňujú pružnosť podkožného väziva. Celulitída sa preto začína prejavovať s nástupom puberty, keď sa zvyšuje hladina estrogénov. Zhluky tukových buniek v podkoží tlačia na spojivové tkanivo a utláčajú okolité krvné a lymfatické cievy, tie sa deformujú, čím sa spomalí miestna cirkulácia a prísun živín. Zhorší sa odvod toxínov a v tkanivách zostáva tekutina a odpadové látky. Nahromadená tekutina zvyšuje tlak na cievky, ktoré pracujú ešte horšie a zníži sa prísun kyslíka. Tuky sú preto nedostatočne odbúravané. Ložiská tukových buniek zhutňujú a sú doslova uväznené v sieti tuhého väziva. Tieto útvary na seba viažu vodu a na povrchu kože sa prejavujú ako hrbolky.

Celulitída sa prejavuje aj u mladých a štíhlych žien.