Osteoporóza

 Nekopírovať, text podlieha autorským právam.

Zdroj: Bc. práca: Využitie fyzioterapeutických pomôcok pri skupinovom cvičení v telocvični a v bazéne

 

      Osteoporóza je systémové ochorenie skeletu, ktoré sa definuje ako zníženie obsahu kostnej hmoty a narušenie mikroarchitektúry kostného tkaniva zapríčiňujúceho zvýšenú fragilitu, čo rezultuje do zvýšeného rizika zlomenín už pri minimálnej traume. Mikrofraktúry vznikajú už po prudšom doskočení, sadnutí alebo zakašľaní. (Rovenský, 2011)

     Osteoporóza vzniká najčastejšie z nedostatku látok, ktoré sú potrebné na stavbu kostí, a to vápnika, fosforu a vitamínu D. Nedostatkom pohybu dochádza k narušeniu výživy kostí, nedôjde k udržaniu a výstavbe kostí. Proces rednutia kostí môže začať aj v priebehu iných ochorení, a to napr. zápalových reumatických chorôb, ochorení žliaz s vnútorným vylučovaním, ochorenia tráviaceho traktu, nádorové ochorenia. Tiež lieky, ako napr. glukokokortikoidy, antiepileptiká, netiazidové diuretiká, podporujú vznik osteoporózy. Ohrozenou skupinou tohto ochorenia sú ženy v postklimakterickom období. Typickými sú zlomeniny v oblasti zápästia, tiel stavcov chrbtice, v dolnom a hornom úseku stehennej kosti, hlavne krčku femuru,  fraktúry v hornom úseku ramennej kosti, v oblasti rebier alebo panvy.

     Pravidelné dlhodobé cvičenie by malo byť súčasťou komplexnej liečby osteoporózy. Doporučované sú ucelené zostavy s odstupňovaným súborov cvikov. Pri jednotlivých polohách, a to v stoji, ľahu alebo kľaku na kolenách sú najprv cvičenia vyťahovacie, zamerané na skrátené svaly a  potom posilňovacie cvičenia na svaly uvoľnené. (Ďurišová, 2008)